|

Ciemieniucha – co to jest i co robić, kiedy się pojawi?

Ciemieniucha to żółte, łuszczące się płatki na owłosionej skórze głowy. Występuje u noworodków, niemowląt, a czasami także małych dzieci. Powoduje ją łagodne łojotokowe zapalenie skóry i chociaż brzmi to poważnie, młodzi rodzice nie muszą się nadmiernie martwić. Ciemieniucha powinna zniknąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy dziecka w ciągu kilku tygodni, do kilku miesięcy.

Ciemieniucha – co to jest i czy trzeba się martwić?

Ciemieniucha może objawiać się żółtymi łuskami lub żółtą skorupką na skórze głowy dziecka. W niektórych przypadkach rozprzestrzenia się także na czoło, szyję, brwi, a nawet okolice nosa.

Ciemieniuchę u noworodków i niemowląt powoduje nadmierne wydzielanie sebum, spowodowane krążącymi w organizmie hormonami matki, które przed porodem przeniknęły przez łożysko. Chociaż wygląda nieestetycznie i niepokoi młodych rodziców, nie jest groźna dla dziecka.

Warto wiedzieć, że ciemieniucha nie występuje u wszystkich niemowląt. Na jej pojawienie się szczególnie narażone są dzieci, które:

  • mają objawy alergii,
  • mają atopowe zapalenie skóry,
  • są wystawiane na nadmierne działania promieniowania UV,
  • są przegrzewane.

Pojawienie się ciemieniuchy nie ma natomiast związku z higieną.

Kiedy znika ciemieniucha?

Zwykle ciemieniucha poddana odpowiedniej, delikatnej pielęgnacji, znika w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jak się szybko pozbyć ciemieniuchy? Naturalnymi, domowymi sposobami.

Jak się szybko pozbyć ciemieniuchy?

Ciemieniucha jest łagodną odmianą zapalenia skóry, dlatego nie wymaga specjalistycznego leczenia, a jedynie odpowiedniej, regularnej pielęgnacji skóry głowy(lub innych obszarów, które objęła).

Jak się szybko pozbyć ciemieniuchy?

  • smaruj skórę głowy dziecka naturalnymi olejami – najlepiej robić to 15-30 minut przed kąpielą;
  • masuj skórę głowy dziecka szczotką o miękkim włosiu, wyczesując łuski;
  • myj głowę dziecka delikatnym szamponem CALM
  • nie zdrapuj ciemieniuchy paznokciami, nie odrywaj łusek ani skorupki na sucho;
  • nie przegrzewaj dziecka – szczególnie jeśli chodzi o głowę i jej okolice.
  • susz głowę dziecka po kąpieli delikatnie suszarką

Ciemieniucha – co robić, jeśli nie znika?

Pamiętaj: ciemieniucha nie zagraża zdrowiu dziecka, nie powoduje też u niego bólu. Należy jednak pozbyć się jej jak najszybciej, aby nie spowodowała innych problemów:

  • wypadania włosów,
  • zakażenia,
  • stanu zapalnego.

Aby ustąpiła, stosuj odpowiednią, delikatną pielęgnację skóry głowy dziecka (lub innych obszarów, które objęła).

Minęło kilka tygodni, a zabiegi pielęgnacyjne nie poprawiają stanu skóry dziecka? Dodatkowo:

  • ciemieniucha, zamiast znikać, rozprzestrzenia się na buzię lub ciało dziecka?
  • Na skórze pojawiają się sączące wykwity?
  • Miejsce objęte zmianami robi się obrzęknięte?
  • Pojawiają się zaczerwienienia?

W takim wypadku należy udać się do lekarza. Powinien on przepisać leki do stosowania miejscowego.

W przypadku powracającej ciemieniuchy warto także wykluczyć choroby, które mogą powodować jej nasilone występowanie, np. alergie i atopowe zapalenie skóry.

Ciemieniucha – co robić, aby nie wróciła?

Ciemieniucha wymagająca leczenia farmakologicznego zwykle szybko ustępuje. Kiedy stan skóry głowy dziecka się poprawi, można zmniejszyć częstotliwość stosowania leków, a po ustąpieniu objawów – całkowicie je odstawić.

Zdarza się, że ciemieniucha nawraca. Po zakończeniu leczenia (lub po jej samoistnym ustąpieniu na skutek odpowiedniej pielęgnacji, jeśli leki nie były konieczne) należy dokładnie obserwować owłosioną skórę głowy dziecka oraz unikać przegrzewania go i nadmiernej ekspozycji na słońce.

Aby ciemieniucha nie nawracała, powinno się też często myć głowę dziecka delikatnym szamponem naturalnym.

Ciemieniucha nie tylko u noworodków i niemowląt?

Zwykle ciemieniucha pojawia się u maluchów między 2. a 10. tygodniem życia i znika do 6. miesiąca życia. Zdarza się jednak, że z tą dolegliwością zmagają się starsze dzieci – roczne, a nawet dwu- czy trzyletnie. U starszych dzieci pojawienie się ciemieniuchy jest skutkiem niedokładnej pielęgnacji i jej spłukiwania.

Pozbywanie się ciemieniuchy u starszych dzieci powinno przebiegać tak samo, jak u niemowląt: przy użyciu łagodnej pielęgnacji skóry głowy. Również w tym przypadku nie należy zdrapywać czy odrywać żółtych łusek. Skóra kilkulatków nadal jest delikatna i wymaga specjalnego traktowania.

Ciemieniucha – podsumowanie

Chociaż budzi niepokój w młodych rodzicach, ciemieniucha nie jest niczym nadzwyczajnym, ani niebezpiecznym. Wynika ze zwiększonej produkcji sebum u noworodków i niemowląt; nie ma nic wspólnego z higieną i nie jest spowodowana jakimkolwiek niedopatrzeniem czy zaniedbaniem opiekunów.

Dotyka wielu dzieci, na szczęście zwykle nie wymaga leczenia farmakologicznego. Pozbyć się jej można z pomocą odpowiedniej, delikatnej pielęgnacji skóry głowy. Warto jednak pamiętać, że może to potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Na szczęście ciemieniucha nie sprawia dzieciom bólu ani dyskomfortu. Mimo to nie należy jej ignorować, ponieważ nieusunięta może prowadzić do o wiele poważniejszych dolegliwości. Warto pamiętać też o profilaktyce, aby nie nawracała.

Chcesz być na bieżąco z informacjami i tipami na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy? Obserwuj mnie na Instagramie @spadlawlosow.pl po więcej!

Podobne wpisy