Pielęgnacja wrażliwej skóry głowy
||

Pielęgnacja wrażliwej skóry głowy

Pielęgnacja wrażliwej skóry głowy to problem dotykający coraz więcej osób. Wiele osób skarży się na problemy ze skórą głowy – zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy łuszczenie. Dolegliwości te mogą być spowodowane posiadaniem wrażliwej skóry głowy, a nawet atopowym zapaleniem skóry.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja wrażliwej skóry głowy i jakich kosmetyków najlepiej używać?

Charakterystyka wrażliwej skóry głowy

Wrażliwa skóra głowy charakteryzuje się nadmierną reakcją na bodźce. Oznacza to, że rzeczy, które standardowo nie wywołują negatywnej reakcji organizmu w przypadku wrażliwej skóry głowy przynoszą niepożądane skutki. Może objawiać się to m.in. zaczerwienieniem, świądem, pieczeniem czy łuszczeniem skóry głowy.

Delikatną skórę głowy mogą posiadać osoby w każdym wieku oraz z różnymi rodzajami włosów – tak suchymi, puszącymi się, jak i przetłuszczającymi się.

Wśród przyczyn wymienia się m.in. uwarunkowania genetyczne i zmiany hormonalne, jednak często przyczyną jest niepoprawna pielęgnacja:

  • używanie zbyt mocnych kosmetyków do mycia, pielęgnacji i stylizacji włosów i skóry głowy,
  • niedokładne spłukiwanie kosmetyków po myciu,
  • spłukiwanie włosów zbyt ciepłą wodą i suszenie gorącym powietrzem,
  • częste zabiegi chemiczne.

Atopowe zapalenie skóry głowy

Wrażliwa skóra głowy jest jednym z objawów AZS – atopowego zapalenia skóry. Co prawda AZS jest chorobą genetyczną, jednak czynniki środowiskowe oraz odpowiednia pielęgnacja mają bardzo duży wpływ na jej przebieg.
Atopowe zapalenie skóry głowy objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem, swędzeniem, pojawiającymi się na głowie krostami oraz silnym łuszczeniem skóry.

Wrażliwa skóra głowy – zapobieganie i leczenie

Zarówno w przypadku wrażliwej skóry głowy, jak i AZS podstawą jest odpowiednia pielęgnacja – delikatna i nawilżająca. O ile osoby cierpiące na AZS często (przede wszystkim w momentach nawracania choroby i zaostrzeń objawów) muszą wspierać się lekami do stosowania miejscowego lub doustnego, tak posiadacze wrażliwej skóry głowy mogą ograniczyć się jedynie do stosowania kilku ważnych zasad:

  • używać delikatnych kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji,
  • unikać długiego i mocnego drapania po skórze głowy,
  • myć włosy w wodzie o optymalnej temperaturze, nie za gorącej,
  • stosować nawilżające preparaty na skórę głowy.

Pielęgnacja wrażliwej skóry głowy

Do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy należy używać delikatnych, najlepiej nawilżających kosmetyków. Podstawą jest, oczywiście, szampon do włosów, jednak warto rozszerzyć swoją pielęgnację także o peeling, odżywkę, maskę, olejek, krem czy mgiełkę.
Zadaniem tych kosmetyków jest utrzymanie włosów w doskonałej kondycji oraz zadbanie o delikatną skórę głowy.

Peeling do skóry wrażliwej

Pierwszym krokiem kompleksowej pielęgnacji włosów i skóry głowy powinno być wykonanie peelingu. Peeling należy nałożyć na mokrą skórę głowy i delikatnie rozmasować, a następnie zostawić na 15 minut. Powinien być wykonywany raz na tydzień.

Szampon do włosów i delikatnej skóry głowy

Naturalne kosmetyki stworzone z certyfikowanych ekologicznych składników to najlepszy wybór w tym przypadku. Szampon+odżywka CALM będą idealnym wyborem.

by zobaczyć pierwsze pozytywne skutki stosowania, należy używać kosmetyku stale przez kilka tygodni.

Kompletna pielęgnacja włosów

Aby dopełnić swoją codzienną pielęgnację włosów i skóry głowy, po umyciu i zastosowaniu łagodzących preparatów powinno się użyć jeszcze kosmetyków, którym zadanie jest odżywienie włosów i zapewnienie im zdrowego, pięknego wyglądu.
W przypadku osób z wrażliwą skórą głowy do kompleksowej pielęgnacji włosów warto użyć: maski, kosmetyków osłaniających włosy. Takie znajdziesz w moim sklepie www.spadlawlosow.pl

Do czesania wrażliwej skóry głowy w tym przypadku najlepiej sprawdzi się szczotka Olivia Garden Finger Brush, która nie szarpie włosów, za to lekko masuje delikatną skórę głowy. Szczotka dostępna jest w moim sklepie.

Dziękuję za Twoją obecność :)

Podobne wpisy