Wypadanie włosów przy cukrzycy
||

Problemy skórne przy cukrzycy – co ma cukrzyca do włosów i skóry głowy?

Cukrzyca to choroba związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki. Jak ma się to do włosów i skóry głowy – czy problemy skórne i wypadanie włosów mają z nią coś wspólnego?

Cukrzyca jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Owszem, istnieją czynniki genetyczne prowadzące do jej powstania, jednak często pracujemy na nią sami, stosując niewłaściwą dietę, styl życia czy unikając ruchu.

Zazwyczaj nasze ciało wysyła nam wyraźne sygnały: pogarsza się stan naszej skóry, włosy zaczynają wypadać, a paznokcie robią się słabe.

Niestety zdarza się, że te wczesne objawy nie są początkowo łączone z cukrzycą. Lekarze szukają innych przyczyn problemów skórnych i wypadania włosów. Tymczasem stan naszej skóry pogarsza się, a cukrzyca powoduje kolejne negatywne zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Cukrzyca – objawy skórne

Skóra osoby chorej na cukrzycę jest bardzo delikatna. Nic więc dziwnego, że jednym z objawów choroby są nawracające problemy skórne. Dotykają one zarówno twarzy, ciała, jak i skóry głowy.

Cukrzyca sprawia, że skóra staje się nadwrażliwa i przesuszona, może pękać, a do tego mocno się łuszczy. Sprzyja też zakażeniom grzybiczym, które zwykle mają cięższy przebieg, niż u osób niechorujących na cukrzycę.

Czy przy cukrzycy wypadają włosy?

Wypadanie włosów jest jednym z pierwszych objawów cukrzycy, warto jednak podkreślić, że bardzo często nie jest z nią łączone – zarówno pacjenci, jak i lekarze szukają przyczyn łysienia gdzieś indziej, przez co poprawna diagnoza odwleka się w czasie.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, warto poprosić swojego lekarza o skierowanie na badania, które potwierdzą lub wykluczą podejrzenie cukrzycy.

Cukrzyca a wypadanie włosów

Podwyższony poziom glukozy we krwi, spowodowany cukrzycą, wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów. Zaburzona jest m.in. praca mózgu, serca czy naczyń krwionośnych.

W efekcie cukrzyca doprowadza do zaburzeń mikrokrążenia. Włosy stają się osłabione, dochodzi do zahamowania ich wzrostu oraz do wzmożonego wypadania. Coraz większa ilość włosów diabetyków przechodzi w fazę zanikania lub spoczynku – dalszą część historii już znamy.

Innym powodem wzmożonego wypadania włosów przy cukrzycy bywają infekcje skórne (bakteryjne i grzybicze) oraz wolniejsze gojenie się ran. Na skórze głowy mogą pojawiać się blizny powodujące przerzedzenie włosów.

Warto wspomnieć także o tym, że diabetycy mają zachwianą gospodarkę hormonalną – wysoki poziom insuliny spowodowany cukrzycą typu 2 wiąże się z podwyższonym poziomem androgenów. One z kolei mają wpływ na zwiększone wypadanie włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Jak dbać o włosy i skórę głowy przy cukrzycy?

Dla diabetyków najważniejsze powinno być leczenie cukrzycy – warto jednak mieć na uwadze, że niektóre leki mogą powodować zwiększone wypadanie włosów. Należą do nich m.in. gliklazyd i metformina.

Ewentualne efekty uboczne spowodowane przyjmowaniem leków należy skonsultować z lekarzem – być może uda się wybrać leczenie, które nie wpłynie negatywnie na kondycję włosów i skóry głowy oraz pozwoli spokojnie odbudować to, co zniszczyła choroba.

Problemy skórne przy cukrzycy – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Najlepszym rozwiązaniem na zdrową skórę oraz włosy jest kontrolowanie choroby: utrzymanie zdrowej diety i aktywności fizycznej, które pomogą utrzymać prawidłowe stężenie cukru we krwi i zapobiec zaburzeniom mikrokrążenia odpowiedzialnego za odżywianie mieszków włosowych.

Pielęgnacja włosów i skóry głowy diabetyka

Jeszcze lepiej, jeśli powyższe połączymy z odpowiednią, dopasowaną do potrzeb swoich włosów pielęgnacją.

Jej podstawą powinien być wykonywany co najmniej 2 razy w miesiącu peeling skóry głowy, który usuwa martwy naskórek, przywraca równowagę skóry głowy oraz pobudza cebulki włosów, a w efekcie przyspiesza ich wzrost.

Drugim krokiem jest użycie delikatnego szamponu oczyszczającego i przywracającego ph. Włosy powinno się myć dwukrotnie, a następnie dokładnie spłukać całą pianę, dbając o pozbycie się resztek kosmetyku.

Wykonując domowy rytuał SPA dla włosów, warto pamiętać o nałożeniu odżywki lub maski na całą długość włosów. Kosmetyk należy dobrać do własnych potrzeb i upodobań – grunt, żeby zapewnić włosom prawidłową obsługę, odpowiednie nawilżenie, odżywienie oraz piękny i zdrowy wygląd.

Pamiętaj, że skóra głowy osób cierpiących na cukrzycę jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Do jej pielęgnacji należy używać łagodnych, najlepiej naturalnych preparatów. Takie możesz zakupić u mnie.

Chcesz być na bieżąco z informacjami i tipami na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy? Obserwuj mnie na Instagramie @spadlawlosow.pl po więcej!

Podobne wpisy