Skóra głowy i włosy w okresie menopauzy
|

Skóra głowy i włosy w okresie menopauzy

Menopauza ma ogromny wpływ na kobiecy organizm – w tym na kondycję włosów oraz skóry głowy. Ma to związek ze spadkiem poziomu estrogenów, którego efektem jest osłabienie włosów oraz ich wzmożone wypadanie.

Zobacz, jak dbać o włosy i skórę głowy w okresie menopauzy, aby maksymalnie wzmocnić włosy i zredukować ich wypadanie.

Czy menopauza wpływa na włosy?

W okresie menopauzy następuje nagły spadek poziomu estrogenów – żeńskich hormonów płciowych, odpowiadających m.in. za regulację cyklu miesiączkowego, ale także wygląd i kondycję skóry oraz włosów. Zmiana ta jest nieodwracalna – chyba że zdecydujesz się na wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej.

Podczas menopauzy skraca się faza wzrostu włosa – mieszki włosowe spłycają się, a włosy stają się słabsze, cieńsze i szybciej przechodzą w fazę wypadania.

Co ciekawe, pomimo wzmożonego wypadania włosów na głowie, w okresie menopauzy u kobiet może pojawić się nadmierne owłosienie na brodzie, nad górną wargą, na podbrzuszu czy w okolicy narządów płciowych.

Jak wzmocnić włosy w okresie menopauzy?

Podstawą codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy – także w okresie menopauzy – powinny być zabiegi i kosmetyki dobrane do ich indywidualnych potrzeb.

Podstawowa pielęgnacja włosów w okresie menopauzy

Menopauza może powodować, że potrzeby włosów będą się okresowo zmieniać: raz mogą być przesuszone i wymagać preparatów silnie regenerujących, innym razem może pojawiać się nadmierne przetłuszczanie, a nawet łupież czy inne zmiany skórne.

Warto 2-4 razy w miesiącu wykonywać domowe SPA dla włosów.

Pierwszym krokiem jest wykonanie peelingu skóry głowy. Peeling pomoże usunąć brud, resztki kosmetyków oraz nadmiar sebum. Dzięki niemu składniki aktywne szamponu, wcierki wzmacniającej czy innych kosmetyków z łatwością zadziałają na skórę głowy i cebulki włosów.

Następnie należy delikatnie umyć włosy i skórę głowy szamponem dobranym do ich potrzeb, a po myciu – nałożyć odżywkę lub maskę nawilżającą, lub regenerującą.

Pamiętaj, że kosmetyki to nie wszystko. Ważny jest także sposób, w jaki obchodzimy się z włosami i skórą głowy.

Jeśli mierzysz się z nadmiernym wypadaniem włosów, spróbuj regularnego, delikatnego masażu skóry głowy. Możesz wykonywać go specjalnymi przyrządami lub szczotką do włosów, której kolce zakończone są kuleczkami (np. Olivia Garden Finger Brush).

Masuj również swoją głowę po prostu palcami podczas mycia skóry głowy. W ten sposób pobudzisz mieszki włosowe, z których wyrastają włosy.

Delikatne, osłabione włosy nie lubią szarpania ani uciskania – czesz je delikatnie oraz unikaj napiętych i mocno związanych fryzur.

Zdrowa dieta w okresie menopauzy

Menopauza odbija się na całym organizmie kobiety. W utrzymaniu w dobrej kondycji swojej skóry i włosów, ale także całego ciała, pomoże odpowiednia dieta. Warto włączyć do niej fitoestrogeny, które częściowo zastępują estrogeny, poprawiając stan skóry, włosów i paznokci.

Aby uzupełnić fitoestrogeny, warto włączyć do swojej codziennej diety:

  • soję,
  • bób,
  • pszenicę,
  • żyto,
  • czosnek,
  • cebulę,
  • jabłka,
  • gruszki,
  • kiełki soi,
  • słonecznik.

Układając dietę, należy pamiętać także o składnikach bogatych w wapń, magnez oraz witaminy A, C, D, E i B2.

Warto również suplementować omegę 3 Eqology oraz kolagen marine+ eqology ( kupisz na mojej stronie w zakładce omega3)

Czego nie robić swoim włosom w okresie menopauzy?

Oprócz wielu zaleceń, jak wzmocnić włosy w okresie menopauzy, mam dla Ciebie także kilka rad, czego im nie robić. Pamiętaj, że osłabione, delikatne włosy wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale także specjalnego traktowania przez cały czas.

Czego więc nie robić swoim włosom?

  • Unikaj stylizowania z użyciem wysokiej temperatury prostownicy/lokówki
  • staraj się nie poddawać włosów zbyt wielu procesom chemicznym,
  • nie wystawiaj włosów bezpośrednio na działanie czynników zewnętrznych: promieni UV, silnego wiatru czy mrozu,
  • nie związuj włosów ciasno na czubku głowy – lepiej postaw na swobodną, może nieco krótszą fryzurę, która nie będzie obciążała Twoich włosów i skóry głowy,
  • postaraj się nadmiernie nie stresować,
  • nie zapominaj o zdrowej diecie i suplementacji witamin i minerałów.

Skóra głowy i włosy w okresie menopauzy

Czy skóra głowy i włosy w okresie menopauzy wymagają szczególnego traktowania? Moja odpowiedź brzmi: to zależy.

Z jednej strony skompletowanie kosmetyczki zarówno na czas, kiedy włosy będą przesuszone, jak i na moment, w którym pojawi się nadmierne przetłuszczanie, a może nawet łupież może wymagać od nas większego zaangażowania, niż zwykle.

Z drugiej strony, jeśli na co dzień odpowiednio obchodzisz się z włosami, stosujesz odpowiednio dopasowaną pielęgnację, przestrzegasz zdrowej diety, suplementujesz witaminy i minerały – wprowadzenie drobnych modyfikacji i dostosowanie pielęgnacji do swojej aktualnej sytuacji nie będzie dla Ciebie najmniejszym problemem.

Chcesz być na bieżąco z informacjami i tipami na temat pielęgnacji włosów? Obserwuj mnie na Instagramie @spadlawlosow.pl po więcej!

Podobne wpisy