Łupież to najpopularniejsza choroba skóry głowy. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się łupieżu naturalnymi sposobami.
||

Co to jest łupież? Leczenie łupieżu domowymi sposobami

Łupież to najczęściej występująca choroba skóry głowy. Dokucza zarówno mężczyznom , jak i kobietom. Może pojawić się na skórze każdego rodzaju.

Objawy łupieżu – choroby skóry głowy

Główną przyczyną łupieżu jest wzmożone łuszczenie się skóry głowy – w efekcie na naszych włosach pojawiają się drobne białe płatki, które opadają na ramiona. W niektórych przypadkach łupież łączy się także z zaczerwienieniem i świądem.

Rodzaje łupieżu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że łupież może występować nie tylko na głowie. Niektóre jego rodzaje przyjmują postać białych plamek na twarzy, dłoniach i ramionach. Inne występują na brwiach – te zwykle przyjmują postać łojotokowego zapalenia skóry z tłustymi, rumieniowymi plamami. Dzisiaj jednak skupimy się na łupieżu występującym na owłosionej skórze głowy.

Do najpopularniejszych odmian łupieżu pojawiającego się na włosach możemy zaliczyć:

  • łupież suchy, przyjmujący postać drobnych białych łusek, które przyklejają się do włosów na ich długości i opadają na ubrania,

  • łupież tłusty w postaci nawarstwiających się żółtawych strupów, któremu towarzyszy wzmożone wydzielanie łoju, powodujące szybsze przetłuszczanie się włosów.

Warto dodać, że suchy łupież nieleczony może prowadzić do powstawania łupieżu tłustego, który jest o wiele bardziej uciążliwy i trudniej się go pozbyć.

Przyczyny powstawania łupieżu

Złuszczanie się martwych komórek skóry i zastępowanie ich nowymi jest normalną sprawą. Zwykle trwa to ok. 28 dni. W przypadku łupieżu dzieje się to w ciągu zaledwie 7-21 dni, a nowe komórki złuszczają się jeszcze zanim zdążą obumrzeć.

Nadmierne złuszczania się naskórka jest bezpośrednią przyczyną łupieżu. W efekcie resztki martwego naskórka, osadzają się na włosach i – podczas czesania lub codziennej aktywności – swobodnie spadają na nasze ramiona i ubrania.

Skąd się bierze łupież?

Niestety nie mamy wpływu na część czynników nasilających łupież. Należą do nich m.in.:

  • zaburzenia hormonalne,

  • osłabienie układu odpornościowego,

  • skłonność do przetłuszczania się skóry,

  • zmiany klimatu (łupież nasila się zimą).

Na szczęście jednak możemy starać się zapobiegać pojawieniu się łupieżu, dbając o odpowiednią dietę, dobre samopoczucie, a także prawidłową higienę oraz pielęgnację włosów. Wynika to z występowania wielu czynników zewnętrznych, sprzyjających powstawaniu łupieżu, które możemy łatwo wyeliminować lub ograniczyć:

  • nadmierne spożycie cukru i tłuszczów nasyconych,

  • niedobór cynku, witamin z grupy B,

  • zmęczenie,

  • stres,

  • brak higieny osobistej,

  • niedokładne spłukiwanie kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy,

  • nadmierne stosowanie kosmetyków do stylizacji – żeli i lakierów do włosów,

  • przegrzewanie skóry głowy (np. suszarką do włosów lub – w zimie – czapką),

  • przebywanie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.

Naturalne sposoby na łupież

No właśnie, ale jaką terapię stosować, aby pozbyć się łupieżu?

Dużą rolę w rozwoju łupieżu grają grzyby, dlatego – aby się go pozbyć – należy stosować szampony i kuracje przeciwgrzybicze. Warto zwrócić uwagę, aby używane produkty miały jednocześnie działanie łagodzące. Pozwoli to uniknąć dodatkowych podrażnień skóry, a w efekcie – nasilenia się stanu zapalnego.

Jakich kosmetyków do pielęgnacji używać podczas walki z łupieżem?

Peeling

Podstawą pielęgnacji włosów i skóry głowy powinno być wykonanie peelingu – należy robić to co najmniej 2 razy w miesiącu przed myciem włosów. Peeling łagodnie oczyszcza skórę głowy, usuwając martwy naskórek i absorbując nadmiar sebum. Dodatkowo przywraca równowagę skórze głowy i pobudza cebulki włosów, przyspieszając ich porost.

Peeling należy zaaplikować na mokrą skórę głowy, delikatnie rozmasować na całej głowie i zostawić na 15 minut – najlepiej pod czepkiem. Następnie spłukać ciepłą wodą i dwukrotnie umyć głowę delikatnym szamponem.

Szampon przeciwłupieżowy

Tak, jak wspominałam – pielęgnacja włosów i skóry głowy z łupieżem powinna być delikatna i nie podrażniać. Świetnym wyborem jest szampon przeciwłupieżowy i przeciwzapalny najlepiej z dodatkiem z olejku z drzewa herbacianego, rozmarynu. Eliminuje problemy skóry głowy o podłożu grzybiczym i zawiera łagodne, organiczne środki myjące.

Zawsze należy umyć włosy dwukrotnie, delikatnie rozprowadzając po nich szampon. Przy drugim myciu wmasuj wytworzoną pianę i pozostaw ją na włosach i skórze głowy na kilka minut, aby składniki aktywne zaczęły działać. Pamiętaj o bardzo dokładnym spłukaniu szamponu.

Wcierka do skóry głowy

Na umytą skórę głowy zalecam użyć przeciwłupieżową i przeciwbakteryjną wcierkę. Należy aplikować ją na mokre, rozczesane włosy, robiąc na całej głowie przedziałki i psikając, a następnie delikatnie wmasowując produkt w skórę. Następnie nleży wysuszyć włosy suszarką.

Wcierka O’right Spray Scalp Tea Tree łagodzi swędzenie, oczyszcza skórę głowy i przyspiesza jej regenerację. Dzięki lekkiej, wodnistej formule nie obciąża.

Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby

Czy da się na stałe wyleczyć łupież? Niestety ta dolegliwość lubi powracać, warto jednak wyeliminować na stałe czynniki, które jej sprzyjają. Mam dla Ciebie kilka prostych domowych sposobów na łupież!

Rozwojowi łupieżu sprzyja nadmierna produkcja sebum. Aby jej uniknąć, lepiej nie przegrzewać skóry głowy oraz… unikać stresu! Ma on bowiem duży wpływ na pracę gruczołów łojowych.

Obawiasz się zbyt częstego mycia włosów, bo słyszałaś, że powoduje zwiększone wytwarzanie łoju? To mit! Myj włosy zgodnie z potrzebami swojej skóry głowy, używając do tego polecanych przeze mnie preparatów.

Nawrotom łupieżu może zapobiec także regularne – ale nie stałe – używanie szamponu przeciwłupieżowego (zapobiegawczo). Należy pamiętać także, że kosmetyki używane do pielęgnacji włosów i skóry głowy powinny być delikatne, niepodrażniające. Warto zwrócić uwagę także na dokładne spłukiwanie preparatów, aby ich resztki nie zostały na włosach po myciu.

Miej na uwadze, że wpływ na powstawanie łupieżu ma również Twoja dieta, niedobór witamin, zmęczenie czy nadużywanie kosmetyków do stylizacji. Masz wpływ na każdy z tych aspektów – w razie potrzeby ogranicz używanie żeli i lakierów do włosów, wysypiaj się i odpoczywaj, dbaj o odpowiednie odżywianie się i suplementuj witaminy i minerały.

W tym ostatnim pomoże Ci Omega-3 od Eqology, która oprócz kwasów tłuszczowych omega dostarczy Ci brakujących witamin oraz wpłynie pozytywnie na kondycję Twoich włosów i skóry głowy!

I najważniejsze: nie ignoruj pierwszych objawów łupieżu. Szybkie reagowanie i konsekwentne działanie pomoże pozbyć się problemu szybciej, niż zwlekanie z zastosowaniem terapii.

Jeśli masz problem z łupieżem lub widzisz, że Twoja skóra ma do niego predyspozycje, a czynniki zewnętrzne zwiększają prawdopodobieństwo jego pojawienia się –działaj szybko, aby natychmiastowo wyleczyć łupież lub – jeszcze lepiej! – zapobiec jego pojawieniu się.

Podobne wpisy