Farbowanie chemiczne a naturalna koloryzacja
||

Farbowanie chemiczne a naturalna koloryzacja

Kobiety farbują włosy z różnych powodów: chcą zakryć siwe włosy lub po prostu pragną zmiany, odświeżenia swojego wizerunku. Zwykle, decydując się na koloryzację, wybieramy się do salonu fryzjerskiego lub kupujemy farbę w drogerii i nakładamy ją samodzielnie, lub z pomocą przyjaciółki.

Czy wiesz jednak, że istnieje lepsza, a przede wszystkim zdrowsza alternatywa dla farb chemicznych, czyli tych używanych w salonach oraz dostępnych w drogeriach?

Jak działa farbowanie chemiczne?

Zacznijmy jednak od podstaw: jak działa farbowanie chemiczne, czyli to, które stosuje większość kobiet?

Farby chemiczne zawierają bardzo silne, często szkodliwe sztuczne substancje, które ingerują w strukturę włosa. Podczas koloryzacji łuski włosa otwierają się, a farba dostaje się do jego wnętrza.

Powtarzanie tego zabiegu niekorzystnie wpływa na włosy – z każdym kolejnym farbowaniem łuski domykają się coraz gorzej. W efekcie włosy stają się matowe, przesuszone, osłabione i podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Warto dodać, że koloryzacja chemiczna działa niekorzystnie także na naszą skórę głowy. Zawarte w farbach chemicznych substancje mogą uczulać, powodować swędzenie, pieczenie, ból oraz podrażnienia.

Zalety farbowania chemicznego

Mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że farbowanie chemiczne ma tylko dwie zalety, w dodatku dyskusyjne.

Jedną z nich jest łatwa dostępność – preparaty różnych marek można bez problemu kupić w każdej drogerii, supermarkecie czy nawet osiedlowym sklepiku. W rzeczywistości jednak w czasach internetu i zakupów online zamówienie w internecie zdrowszego odpowiednika nie powinno nikomu sprawić problemu.

Użytkowniczki farb chemicznych chwalą także szybki czas koloryzacji. Preparat należy trzymać na włosach ok. 15-20 minut. Czas całego farbowania – razem z przygotowaniem i aplikacją – wynosi w tej sytuacji około godziny.

Wady farbowania chemicznego

Faktem jest jednak, że koloryzacja chemiczna ma więcej wad, niż zalet. Należą do nich przede wszystkim:

  • wspomniany już negatywny wpływ na wygląd i kondycję włosów oraz skóry głowy,

  • możliwość pojawienia się podrażnień oraz alergii,

  • konieczność częstego odświeżania koloru, ponieważ farby chemiczne szybko się wypłukują i tracą intensywność

  • jednoczesna konieczność ograniczenia farbowania chemicznego z powodu negatywnego wpływu na włosy i skórę głowy – zaleca się korzystanie z farb chemicznych maksymalnie raz na dwa miesiące,

  • są nieodpowiednie dla kobiet w ciąży oraz kobiet po chemioterapii, które powinny unikać agresywnych farb.

Naturalne farbowanie włosów

Alternatywą dla farbowania chemicznego jest naturalna koloryzacja, wykonywana naturalnymi farbami do włosów – ekologicznymi i niezawierającymi szkodliwych substancji.

Naturalne farby do włosów mają w składzie barwniki, które wiążą się z zawartą we włosach keratyną. Dzięki temu wnikają do wnętrza włosa, nie uszkadzając jego struktury. Co więcej, naturalne farby do włosów działają odżywczo i pomagają w walce z podrażnieniami skóry głowy.

Zalety naturalnych farb do włosów

Nie da się ukryć, że naturalne farby do włosów mają o wiele więcej zalet, niż chemiczne! Przede wszystkim:

  • nie uszkadzają struktury włosa,

  • mają pozytywny wpływ na wygląd i kondycję włosów – działają odżywczo,

  • dzięki naturalnemu składowi można używać ich tak często, jak to potrzebne – nie trzeba ograniczać częstotliwości koloryzacji, jak w przypadku preparatów chemicznych,

  • są niezwykle łatwe w aplikacji, dzięki czemu można zrobić to samodzielnie, bez obaw o nierównomierne pokrycie kolorem,

  • pomagają zwalczyć podrażnienia na skórze głowy,

  • pokrywają w 100% siwe włosy,

  • można kupić je łatwo i szybko przez internet,

  • są niezwykle trwałe i nie wypłukują się – w przeciwieństwie do preparatów chemicznych.

W kontekście naturalnych farb do włosów mówi się także o wadach, jednak jest ich niewiele – brak możliwości rozjaśnienia włosów oraz mniejszy wybór odcieni, niż w przypadku farb chemicznych.

Bezpieczne farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży budzi wątpliwości wielu kobiet – i nic dziwnego. Jeśli jednak będąc w błogosławionym stanie chciałabyś przejść małą metamorfozę i zmienić kolor włosów, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj jednak, aby użyć w tym celu naturalnej farby, która nie zawiera szkodliwych substancji oraz nie ma drażniącego zapachu.

Najlepsze naturalne farby do włosów

Jeśli jesteś zdecydowana na przejście na jasną stronę mocy i chcesz zapewnić swoim włosom i skórze głowy nie tylko piękny wygląd, ale także zdrowie i doskonałą kondycję, powinnaś zamienić swoją farbę chemiczną na drogeryjną.

Nie wiesz, jaką wybrać i jak szukać? Mam dla Ciebie propozycje:

  • Naturtint,

  • Biokap
  • Naturigin,

  • Sanotint,

  • Natulique.

Farby wymienionych przeze mnie marek odżywią Twoje włosy, jednocześnie zapewniając im doskonały wygląd i świeży, trwały kolor.

Pamiętaj – jeśli farbujesz włosy w salonie fryzjerskim, który nie dysponuje farbami naturalnymi, możesz zamówić odpowiednią dla siebie przez internet i poprosić fryzjera o użycie jej do koloryzacji.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Pamiętaj, że kluczem do zdrowych i pięknych włosów jest odpowiednia pielęgnacja stosowana codziennie. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów farbowanych i jakich kosmetyków używać, aby kolor zawsze wyglądał nienagannie, a włosy były silne i odżywione.

Chcesz dowiedzieć się więcej o farbowaniu i pielęgnacji włosów? Obserwuj mnie na instagramie @spadlawlosow.pl aby być na bieżąco z ciekawostkami, poradami i nowościami!

Podobne wpisy