Pielęgnacja włosów dziecka
||

Pielęgnacja włosów dziecka

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko urodziło się bez włosów, czy z bujną czupryną, pielęgnacja włosów i skóry głowy jest niezwykle ważna od pierwszych dni życia. Prawidłowa technika mycia oraz dobór odpowiednich kosmetyków mają ogromne znaczenie nie tylko w przypadku niemowląt, ale także kilkulatków, które dopiero uczą się higieny i wyrabiają związane z nią nawyki, a ich włosy i skóra wymagają szczególnej uwagi.


Włosy niemowlęce

Należy zacząć od tego, że skóra głowy niemowlęcia jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Podobnie jest z włosami, które w pierwszych latach życia są cienkie i delikatne. Z tego powodu przygodę z pielęgnacją włosów dziecka należy zacząć od naturalnych kosmetyków o dobrym składzie.

Pielęgnacja włosów niemowlęcych

Nawet, jeśli Twoje dziecko urodziło się bez włosów, odpowiednia pielęgnacja skóry głowy w pierwszych miesiącach jest kluczowa. Pozwala zapobiec pojawieniu się ciemieniuchy lub łatwiej się jej pozbyć. Dodatkowo wykonywany miękką szczotką masaż głowy pobudza krążenie i ma korzystny wpływ na porost włosów.

W przypadku wystąpienia ciemieniuchy należy smarować główkę dziecka naturalnym olejkiem, który zmiękczy ją i sprawi, że łatwiej odejdzie. Po delikatnym wmasowaniu najlepiej zostawić olejek na głowie na kilka godzin, a następnie dwukrotnie umyć głowę szamponem.

Szampon do skóry głowy i włosów dla niemowląt

W pierwszych miesiącach życia szampon do włosów i skóry głowy powinien być delikatny, stworzony z naturalnych składników.

kosmetyki Ori lab z serii CALM szampon +odżywka są odpowiednie dla dzieci od urodzenia. Osobiście, To delikatne, bezzapachowe produkty z nieszczypiącą w oczy formułą. Są odpowiednie także dla osób z wrażliwą, atopową skórą głowy.

Myjąc włosy najmłodszym członkom rodziny warto zastosować metodę kubeczkową. W niewielkim pojemniku należy połączyć porcję szamponu z wodą, wstrząsnąć do uzyskania piany i umyć nią głowę. Następnie wystarczy spłukać pianę świeżo nalaną, najlepiej przegotowaną wodą.

Włosy dziecięce różnią się od niemowlęcych zarówno strukturą, jak i potrzebami.

Około 3-4 roku życia dziecka stają się grubsze i mocniejsze, mogą też skręcić się lub wyprostować. Zapuszczane, mogą potrzebować dodatkowej pielęgnacji – odżywki zapobiegającej plątaniu się i kołtunieniu lub mgiełki ułatwiającej rozczesywanie. Warto jednak pamiętać o regularnym podcinaniu końcówek i nie przetrzymywać długości włosów na siłę.

Do 10 roku życia włosy dziecka powinny osiągnąć docelowy kolor i gęstość. W tym czasie część dzieci zaczyna samodzielnie zajmować się pielęgnacją, dlatego warto pomyśleć o wygodnej fryzurze i łatwej do rozczesania długości.

Pielęgnacja włosów dziecka

O ile w przypadku najmłodszych dzieci podstawą pielęgnacji jest delikatne mycie, tak u kilkulatków w grę wchodzi wdrożenie pielęgnacji uzupełniającej.

Dłuższe włosy wymagają dokładnego rozczesywania – najlepiej szczotką z włosia, np. Olivia Garden Finger Brush Combo. W przypadku włosów kręconych, dokładnie jak u osób dorosłych, należy rozczesywać je na mokro, bezpośrednio po myciu.

Szampon do skóry głowy i włosów dla dzieci

Skoro mowa o myciu – najlepszy będzie delikatny szampon, który nie szczypie w oczy. Wspomniany już przeze mnie szampon calm to najbardziej trafiona propozycja w tym przypadku.

Odżywka do włosów dziecięcych

Na włosy o długości za ucho warto po umyciu nałożyć odżywkę. Włosom normalnym wystarczy silnie nawilżająca. Dla dzieci posiadających włosy zniszczone lub mocno kręcone polecam natomiast odżywki bogatsze, które odżywią i wzmocnią słabe włosy.

Aby ułatwić rozczesywanie, warto stosować mgiełki. Dobrym wyborem dla dzieci jest mgiełka nawilżająca i pomagająca w rozplątywaniu włosów. Należy aplikować ją na mokre włosy (po delikatnym osuszeniu ręcznikiem), a następnie rozczesać.

Wyrobienie dobrych nawyków pielęgnacyjnych od dziecka jest bardzo ważne i rzutuje na całe życie. Odpowiednia pielęgnacja włosów dziecka nie jest trudna – warto uczynić z niej przyjemny rytuał, który powtarzany regularnie w końcu wejdzie w krew.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o pielęgnacji włosów dziecka oraz swoich, zamów e-booka „Jak prawidłowo dbać o włosy i skórę głowy” na www.spadlawlosow.pl. Obserwuj też mój profil na IG @spadlawlosow.pl, by być na bieżąco z nowinkami i ciekawostkami.

Podobne wpisy