Wypadanie włosów
||

Wypadanie włosów – przyczyny, zapobieganie, leczenie

Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się wiele osób. Jak sobie z tym poradzić? Sposobów jest wiele – tak samo, jak powodów wypadania włosów. Każdy przypadek jest inny, a cały temat bardzo obszerny i niemożliwe jest wyczerpanie go w jednym artykule.

Zapraszam na omówienie podstawowych przyczyn i sposobów poradzenia sobie z nadmiernym wypadaniem włosów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Każdy z nas traci dziennie ok. 100-150 włosów. To zupełnie normalne i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli jednak zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, warto zastanowić się nad możliwymi przyczynami. Jest ich naprawdę sporo i niektórym możemy samodzielnie zapobiegać, natomiast z innymi należy udać się do specjalisty. Włosy to odzwierciedlenie tego, co aktualnie dzieje się w twoim organizmie.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:

 • nieprawidłowa dieta (niedobory składników odżywczych), odwodnienie, nadużywanie używek,
 • zaburzenia morfologiczne,
 • stres, zaburzony rytm około dobowy,
 • nieprawidłowa pielęgnacja, opieka nad włosami oraz agresywna koloryzacja włosów,
 • infekcje wirusowe, grzybicze organizmu,
 • choroby przewlekłe oraz nabyte,
 • zaburzenia hormonalne,
 • ciąża,
 • niepożądane działanie leków,
 • problemy neurologiczne,
 • łysienie/łysienie androgenowe, plackowate/bliznowaciejące,
 • problemy i choroby zębów,
 • genetyka

W niektórych przypadkach wystarczy wyeliminować czynniki powodujące wypadanie włosów (np. zmienić dietę, pielęgnację, odstawić szkodzące leki, zadbać o rytm około dobowy, a inne wymagają interwencji specjalisty Trychologa.

Łysienie jako przyczyna nadmiernego wypadania włosów

Chociaż niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, istnieje kilka rodzajów łysienia, występujących u mężczyzn i u kobiet. Możemy wyróżnić kilka rodzajów łysienia:

 • najczęstsza przyczyna wypadania włosów łysienie androgenowe ,
 • łysienie fizjologiczne
 • łysienie telogenowe
 • łysienie plackowate
 • łysienie bliznowaciejące (powodujące nieodwracalną utratę włosów).

Nadmierne wypadanie włosów – zapobieganie i leczenie

Niektórym przyczynom wypadania włosów nie da się zapobiec ani samodzielnie wyleczyć. Dotyczy to przede wszystkim powodów genetycznych, odwlekanie wypadających włosów, chorób oraz przyjmowania niezbędnych leków, które osłabiają włosy. W takich przypadkach należy udać się do specjalisty, który zweryfikuje źródło problemu i pomoże w jego rozwiązaniu na tyle ile jest to możliwe.

Często powodem wypadania włosów są rzeczy, na które mamy wpływ – dieta, styl życia, stres czy pielęgnacja włosów. Aby zatrzymać wypadanie lub mu zapobiec, należy po konsultacji z trychologiem, fryzjerem czy dietetykiem wprowadzić potrzebne zmiany. Zmiana stylu życia, eliminacja niezdrowych składników z naszej diety i uzupełnienie niedoborów, pozbycie się stresujących sytuacji czy zmiana sposobu pielęgnacji włosów. To pierwsze kroki do poprawy kondycji naszych włosów. To jednocześnie elementy, które możemy najszybciej i najłatwiej wprowadzić w życie, aby sprawdzić, czy przynoszą oczekiwane skutki.

Pielęgnacja włosów wypadających

Odpowiednie obchodzenie się z włosami, skórą głowy oraz dobór kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji to klucz do posiadania pięknych i zdrowych włosów. Aby zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów. Warto wyeliminować błędy pielęgnacyjne np.: powstrzymać się od używania suchego szamponu, ponieważ korzystanie z tego środka może powodować matowienie, przesuszanie skóry głowy, a nawet wypadanie włosów! Jak prawidłowo dbać o włosy i skórę głowy – odpowiedzi znajdziesz w moim ebooku.

Mitem jest przekonanie, że wypadanie włosów jest spowodowane ich „wyczesywaniem”. Włosy należy dokładnie czesać, co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Czesanie nie wzmaga wypadania włosów!

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów, niezbędne jest stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji oraz poprawne obchodzenie się z włosami.

Wykonywanie peelingu skóry głowy co najmniej 2 razy w miesiącu to podstawa. To niezbędny krok, dzięki któremu włosy nie będą nadmiernie obciążone, do cebulek dotrze tlen.

1 Krok: Pozbądź się nadmiaru sebum oraz resztek kosmetyków do stylizacji, używając ziarnistego peelingu do skóry głowy O’right Hinoki lub enzymatycznego peelingu O’right Bamboo.

2 Krok –pielęgnację podstawową, czyli stosowaną na co dzień powinno otwierać dwu lub trzykrotne mycie skóry głowy i włosów szamponem wzmacniającym. Do tego celu świetnie sprawdzi się szampon O’right Caffeine – polecany do włosów osłabionych i łamliwych. Dobrą alternatywą będą szampony O’right Tea Tree (polecany dla osób z problemami skórnymi) oraz O’right Green Tea.

3 Krokiem w pielęgnacji podstawowej jest odżywka. W przypadku włosów wypadających, słabych i rozdwajających się polecam odżywkę O’right Caffeine – do zestawu z wspomnianym wcześniej szamponem Caffeine.

Jako uzupełnienie pielęgnacji włosów i skóry głowy sprawdzą się kosmetyki z serii Recoffee:

W zależności od potrzeb możesz wybierać jeszcze spośród masek czy mgiełek O’right, którym zadaniem jest odżywienie skóry głowy oraz włosów na całej długości.

Idealnym dopełnieniem i zamknięciem kompletnej pielęgnacji jest odpowiednia szczotka, służąca do czesania włosów i masażu skóry głowy. Do tego celu sprawdzi się szczotka Olivia Garden Finger Brush z włosiem dzika.

Nadmierne wypadanie włosów i co dalej?

Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja wypadających włosów i skóry głowy redukcja stresu oraz odpowiednio dobrana dieta to często pierwsze kroki, jakie musimy postawić na drodze do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Problemu nadmiernie wypadających włosów nie powinno się lekceważyć – najlepiej udać się do specjalisty, który zweryfikuje, jakie są przyczyny naszej dolegliwości. Konsultacja z doświadczoną osobą pomoże Ci znaleźć źródło problemu i szybko podjąć kroki niezbędne do wyleczenia lub dalszej diagnostyki. Jeśli masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów, już umów się na konsultację.

Zaobserwuj i bądź ze mną na :

https://www.facebook.com/spadlawlosowpl

oraz

https://instagram.com/spadlawlosow.pl?igshid=YmMyMTA2M2Y=

zapraszam serdecznie

Aleksandra

Podobne wpisy