Rozszerzona pielęgnacja włosów – jak najlepiej dbać o włosy?
|

Rozszerzona pielęgnacja włosów – jak najlepiej dbać o włosy?

Jeśli czytasz mojego bloga, na pewno zauważyłaś, że dzielę pielęgnację włosów na podstawową i rozszerzoną. Ta druga dla wielu osób pozostaje zagadką, dlatego dzisiaj przychodzę z odpowiedziami i radami, dzięki którym poprawisz kondycję swoich włosów łatwo i szybko, bez wychodzenia z domu! Rozszerzona pielęgnacja włosów, czyli nie tylko szampon i odżywka. Jak dbać o włosy samodzielnie i naturalnie?

Warto pamiętać, że pielęgnacja włosów i skóry głowy powinna być przede wszystkim dopasowana do ich rodzaju i indywidualnych potrzeb. O dbaniu o poszczególne typy włosów pisałam już w osobnych tekstach. Gorąco polecam, abyś najpierw dokładnie przeczytała ten, a później skorzystała z rad umieszczonych we wpisie przeznaczonym dla włosów, których posiadaczką jesteś.

Niektóre rodzaje włosów lubią się przetłuszczać, inne są przesuszone. Jedne są bardziej podatne na uszkodzenia, inne mniej. Część osób cierpi np. na łupież – konkretne kosmetyki i terapie należy dobierać zgodnie ze swoimi wymaganiami, ale także problemami, czy schorzeniami.

Jednak ogólne zasady dbania o włosy są uniwersalne i należy stosować je niezależnie od tego, jakie włosy mamy, a jedynie dopasowując do własnych potrzeb. Dzisiaj dowiesz się, które elementy pielęgnacji są niezbędne dla zdrowia Twoich włosów – należą one do pielęgnacji podstawowej – oraz o jakie kosmetyki, rytuały i domowe zabiegi powinnaś rozszerzyć pielęgnację podstawową, aby cieszyć się mocnymi i pięknymi włosami.

Jak dbać o włosy? Prawidłowa pielęgnacja dla każdego rodzaju włosów

Zacznijmy od zasad, które powinna stosować każda z nas. Podstawowa pielęgnacja obejmuje mycie i odżywianie, ale także odpowiednie obchodzenie się z włosami.

O czym należy pamiętać?

Włosy zawsze należy rozczesywać delikatnie, używając szerokiego grzebienia lub dobrej jakościowo szczotki (np. Olivia Garden Finder Brush, którą przy okazji zrobimy masaż skóry głowy, pobudzając krążenie);

  • podczas suszenia włosów czy stylizowania należy chronić je przed wysoką temperaturą, a na co dzieł – przed promieniami UV;
  • mycie włosów powinno być delikatne – najlepiej nałożyć szampon na dłonie i lekko spienić, następnie wmasować w skórę głowy oraz we włosy na całej długości (dzięki temu składniki aktywne zawarte w szamponie odżywią włosy od cebulek, aż po końcówki);
  • należy unikać nakładania na skórę głowy kosmetyków do pielęgnacji oraz stylizacji, które mogą ją obciążać;
  • nie bez znaczenia jest także nasz styl życia – nadmiar stresu, nieodpowiednia dieta, odwodnienie czy brak witamin widocznie odbiją się na kondycji naszych włosów!

Podstawowa pielęgnacja włosów – czy to tylko szampon i odżywka?

Kiedy już wiesz, jak poprawnie obchodzić się z włosami, czas przejść do mycia i pielęgnacji. Jak wspomniałam wcześniej, produkty do pielęgnacji należy dobrać zgodnie z własnymi potrzebami – delikatne włosy będą wymagać innych kosmetyków, niż włosy zniszczone, farbowane czy rozjaśniane.

Z reguły do codziennej pielęgnacji włosów używa się dwóch podstawowych produktów: szamponu i odżywki do włosów. Używając ich, należy pamiętać o kilku prostych zasadach: najpierw delikatne mycie (zawsze dwa razy), a później odżywianie. Odżywkę należy nakładać na mokre włosy, na długość i końcówki, zostawiając na kilka minut, a następnie spłukać.

Zadbaj o zdrowie włosów, czyli jak pielęgnować włosy lepiej?

W rzeczywistości nasze włosy potrzebują o wiele więcej niż tylko mycie i odżywka! Właściwa pielęgnacja włosów – nazywana rozszerzoną lub uzupełniającą, choć w rzeczywistości jest równie ważna, jak podstawowa – powinna zaczynać się od wmasowania serum, wykonania peelingu skóry głowy czy nałożenia maski zamiast odżywki.

Serum lub wcierka do włosów

To kosmetyk, który wzmacnia włosy od korzenia i pobudza je do wzrostu. Wcierki należy stosować wtedy, kiedy skóra głowy lub włosy tego potrzebują. Stosuj się do wskazówek, które znajdziesz na mojej stronie – we wpisach na blogu oraz opisach poszczególnych produktów.

Peeling do skóry głowy

Jego celem jest usunięcie resztek brudu, sebum i resztek kosmetyków do stylizacji jeszcze przed myciem szamponem – aby składniki aktywne szamponu mogły łatwiej wniknąć w skórę głowy. Peeling należy stosować raz w tygodniu. To podstawa zdrowej skóry głowy i włosów!

Maska do włosów

Ten kosmetyk sprawdzi się dla każdego, kto chce głębiej odżywić włosy. Maski są bardziej skoncentrowane, niż odżywki i zapewniają maksymalną regenerację. Produkt należy nałożyć na włosy po umyciu – podobnie, jak w przypadku odżywki – i trzymać pod czepkiem i ręcznikiem przez ok. 60 minut, a następnie spłukać.

Krem do włosów

Jeszcze jedną propozycją do włosów wymagających wyjątkowego odżywienia jest bogaty w składzie i formule krem. Należy nakładać go po myciu, a przed suszeniem suszarką, na długość i końce włosów.

Olejek/Serum do włosów

Aby włosy wyglądały pięknie i zdrowo, warto zdecydować się na użycie olejku/serum. Sprawdzi się szczególnie u właścicielek suchych i zniszczonych kosmyków, które lubią się puszyć. Oleje można nakładać zarówno na wilgotne włosy, jak i na suche. Najlepiej używać codziennie, według potrzeb włosów.

Mgiełka do włosów

Ten produkt, w zależności od rodzaju włosów może je nawilżać, dodawać objętości lub wygładzać. Mgiełkę należy rozprowadzić równomiernie po umyciu włosów i delikatnym osuszeniu ich ręcznikiem. To wyjątkowo lekki kosmetyk, który na pewno nie obciąży, za to pomoże unieść kosmyki od nasady i nada im zdrowego blasku.

Jak pielęgnować włosy za pomocą… diety?

O diecie trychologicznej niedawno już wspominałam, ale to temat ważny i wymagający podkreślenia również tutaj. Aby mieć piękne i zdrowe włosy, należy dostarczać im witamin. Można zrobić to na dwa sposoby (a najlepiej je połączyć) – stosując zdrową, zbilansowaną dietę lub wspomagając się dodatkową suplementacją.

Czasami ciężko komponować posiłki tak, aby dostarczały nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Różnorodność i wysoka jakość składników jest w tym aspekcie niezbędna, ale nie zawsze mamy na to wpływ. Czasami zwyczajnie nie lubimy nabiału, warzyw czy ryb, które powinny gościć w naszym menu regularnie.

Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dodatkowa suplementacja. Doskonałym wyborem jest Omega-3 Eqology, która dostarcza nam wysoce niedoborowego składnika – właśnie kwasu omega-3. Dodatkowo olej ten jest bogaty w witaminę D, która odpowiada za prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci, a u dorosłych redukuje ryzyko złamań kości, zapobiega nadciśnieniu, cukrzycy, anemii czy chorobom serca. Omega-3 to fundament naszego zdrowia!

Jeśli chcesz wesprzeć swoją codzienną pielęgnację włosów, zadbaj nie tylko o odpowiednie obchodzenie się z nimi i używanie odżywczych kosmetyków, ale także o dostarczenie swojemu organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Zamów Omegę-3 Eqology i zdrowiem i doskonałym samopoczuciem! Zamów swoją dawkę zdrowia na spadlawlosow.pl w zakładce OMEGA 3.

Obserwuj mnie na instagramie @spadlawlosow.pl, aby poznać więcej informacji i ciekawostek o włosach i ich zdrowiu.

Podobne wpisy