łojotok
||

Łojotok – co to jest, objawy, przyczyny, pielęgnacja

Łojotok to problem skórny, objawiający się nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Występuje na owłosionej skórze głowy oraz skórze gładkiej (na twarzy, głównie w okolicach czoła i nosa).

Dziś skupię się na łojotoku występującym na owłosionej skórze głowy – jego objawach, przyczynach oraz wsparciu.

Co to jest łojotok? Gruczoły łojowe, produkują łój, zwany również sebum. To naturalny lubrykant, który składa się przede wszystkim z glicerydów i wosków. Jego zadaniem jest zapewnienie miękkości skóry oraz utworzenie ochronnej warstwy antybakteryjnej i przeciwgrzybiczej. Rola łoju jest bardzo ważna, jednak czasami gruczoły produkują go za dużo. W takiej sytuacji mówi się o łojotoku.

Łojotok – objawy

Nadmierna produkcja sebum, zwana łojotokiem, objawia się m.in. bardzo szybkim przetłuszczaniem włosów i skóry głowy. Sam łojotok nie tylko jest niezwykle niekomfortową dolegliwością, ale może też powodować poważne choroby – łupież łojotokowy oraz łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). To schorzenie przejawiające się m.in. rumieniem, świądem i mocnym łuszczeniem się skóry.

Łojotok – przyczyny

Łojotok może być spowodowany zaburzeniami gospodarki hormonalnej, dlatego często pojawia się w okresie dojrzewania, powodując trądzik. Nasilenie pracy gruczołów łojowych można często zauważyć także u niemowląt oraz w okresie przekwitania. Innymi przyczynami łojotoku mogą być:

  • nieodpowiednia dieta,
  • niedobory witamin A, E, B2 i C,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy,
  • zaburzona gospodarka glukozowo-insulinowa
  • uwarunkowania genetyczne.

Te ostatnie są najczęstszym powodem występowania łojotoku i jednocześnie najtrudniejszym do wyleczenia. Osoby, które „odziedziczyły” łojotok powinny przede wszystkim stosować profilaktykę uwzględniającą zmianę stylu życia, diety oraz sposobu pielęgnacji skóry głowy. Co ciekawe, łojotok nasila się pod wpływem zimna (jesienią i zimą), a wycisza się dzięki ciepłu i ekspozycji na słońce (latem).

Łojotok – leczenie
W zależności od przyczyn występowania łojotoku, można leczyć go:
● witaminami,
● hormonalnie,
● preparatami przeciwgrzybiczymi,
● odpowiednią dietą,
● zmianą stylu życia,
● odpowiednią pielęgnacją skóry głowy.

Nie da się całkowicie pozbyć łojotoku, ale odpowiednia profilaktyka i – w razie potrzeby leczenie trychologiczne /dermatologiczne pomogą zmniejszyć jego nasilenie.

Pielęgnacja skóry głowy ze skłonnością do łojotoku.

Skóra ze skłonnością do łojotoku wymaga specjalnej pielęgnacji. Jej podstawą powinny być naturalne, delikatne kosmetyki, jednocześnie bardzo dobrze oczyszczające. Ich zadaniem jest dokładne pozbycie się ze skóry głowy nadmiaru sebum, brudu i resztek produktów do stylizacji. Pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji jest dokładne mycie włosów. Najlepiej powtórzyć proces mycia i spłukiwania 2-3 razy, ale zrobić to delikatnie i z wyczuciem, wmasowując szampon w skórę głowy oraz włosy. Najlepiej do tego celu sprawdzi się jeden z oczyszczających szamponów O’right przeciwzapalny Tea Tree stworzony z myślą o osobach z problemami skórnymi lub odświeżający Green Tea. Po umyciu głowy na włosy powinno się nałożyć odżywkę. W przypadku skóry z tendencją do łojotoku dobrze sprawdzi się delikatna, nawilżająca odżywka Purple Rose czy Bamboo. Dla włosów suchych i zniszczonych na długości i końcach lepszym wyborem może okazać się głęboko odżywiająca i rozświetlająca odżywka O’right Golden Rose. 1-2 razy w miesiącu obowiązkowo oczyścić skórę głowy peelingiem. Peeling enzymatyczny O’right Bamboo będzie doskonałym wyborem dla osób z problemami skórnymi i wrażliwą skórą głowy. Jest delikatniejszy dla podatnej na uszkodzenia skóry, niż peeling mechaniczny. Uzupełnieniem podstawowej, codziennej pielęgnacji mogą być maski, olejki, kremy i mgiełki. Szczególnie interesujące są te ostatnie – lekkie i nieobciążające.  W przypadku problemów z łojotokiem dobrze sprawdzi się spray scalp Tea Tree lub Cooling – to scalpy do skóry głowy- niezwykle skuteczne.  Fanki nieco mocniejszej i bardziej odżywczej pielęgnacji powinny zainteresować się:

To pielęgnacja uzupełniająca, którą należy dobrać indywidualnie, zgodnie z potrzebami swoich włosów. Skóra głowy z łojotokiem jest niezwykle wrażliwa i wymagająca, dlatego należy traktować ją odpowiednio. Dokładne oczyszczanie i dobrze dopasowana, delikatna pielęgnacja to jedne z najważniejszych zasad, jakich trzeba przestrzegać, aby utrzymać ją w dobrej kondycji.
W razie potrzeby wybrać się do specjalisty, który określi przyczyny łojotoku i dobierze odpowiednie preparaty, suplementy, leki itp.

Nigdy nie lekceważ problemów ze skórą głowy. Zaniedbanie problemu prowadzi w konsekwencji do łysienia.

Potrzebujesz konsultacji ? Umów się na spotkanie , podczas którego pomogę Ci w problemach z włosami i skórą głowy ??

Zaobserwuj i bądź ze mną na :

https://www.facebook.com/spadlawlosowpl

oraz

https://instagram.com/spadlawlosow.pl?igshid=YmMyMTA2M2Y=

 

Podobne wpisy